WordPress nie bez powodu stał się najpopularniejszym systemem cms na świecie. Miesięcznie główna strona systemu WordPress (wordpress.org) ma (około) 50 000 000 wizyt. Generalnie, zakłada się że 20-25% wszystkich stron w sieci, które aktualnie działają, jest właśnie postawiona na WordPressie.
Możesz zapytać dlaczego tak się dzieje?
WordPress jest intuicyjny w obsłudze!
Dzięki temu że WordPress jest intuicyjny w obsłudze, zapewnia szybki start, nawet dla bardzo początkujących użytkowników. I mam tu na myśli instalację ( trwającą maksymalnie 5 minut), jak i użytkowanie systemu. A to ostatnie jest też bardzo łatwo przyswajalne. Zupełnie zieloni użytkownicy, w 15-20 minut są w stanie opanować podstawy, i samodzielnie (mniej lub bardziej) pracować na systemie.
WordPress łatwo się przebudowuje!
WordPress jak sama nazwa wskazuje pozwala każdemu stworzyć swoją własną gazetę… w formie elektronicznej – możliwość komunikacji z kursantami lub członkami sieci, pozwoliłaby konsultantom/koordynatorom zwiększyć efektywność pracy… i to podejrzewam że niewspółmiernie do włożonych wysiłków w jego wdrożenie. Podstawowa wersja, którą otrzymujemy po instalacji, jest łatwa do przyswojenia i zrozumienia. Zawiera także (o czym wielu początkujących, choć pewnie i zaawansowanych, użytkowników zapewne nie wie) wbudowane mechanizmy, które pozwalają (prawie) dowolnie rozbudowywać, lub modyfikować aktualny stan.
Standardowo otrzymujemy dwie taksonomie (tagi oraz kategorie) oraz dwa typy treści (wpis – post, oraz stronę – page). Jednak dzięki mechanizmom (gotowym klasom) możemy deklarować tak własne typy taksonomii jak i treści, definiując (prawie) dowolnie ich cechy.
Duża ilość wtyczek i motywów
WordPress dysponuje dużą ilością wtyczek i motywów, dzięki czemu bardzo łatwo i szybko można go dostosować do własnych potrzeb. Wykorzystanie ich umożliwia szersze użytkowanie WordPressa przez użytkowników nie potrafiących (jeszcze) pisać własnego kodu. Dzięki nim (szczególnie niektórym „kombajnom”), można zmienić standardową instalację WordPressa(pełniącego funkcję bloga), na przykład w forum internetowe, e-sklep czy intranet.
WordPress jest bezpłatny!
WordPress jest w 100% darmowy, oparty o licencję Wolnego Oprogramowania. Kod jest powszechnie dostępny, i można go używać do projektów tak prywatnych, jak i komercyjnych.
Posiada bardzo rozbudowane wsparcie
WordPress bardzo szybko zdobył na świecie wielu fanów. Praktycznie codziennie powstają nowe tutoriale i artykuły o tym CMSie, a jego użytkownicy tworzą lepiej lub gorzej, ale zorganizowaną społeczność. W sieci istniej wiele miejsc, które warto odwiedzić, jeżeli szukamy informacji o WordPressie (lub utknęliśmy z jakimś problemem! 😀 ). to jest kolejny punkt, który przemawia na korzyść tego systemu.
WordPress łatwo się pozycjonuje!
Google kocha strony zbudowane na WordPressie, a WordPress kocha Google. WP został zaprojektowany i zbudowany tak aby był w 100% zgodny ze standardami obowiązującymi w sieci. Bardzo łatwo się indeksuje, i szybko (oraz w miarę bezproblemowo) zdobywa pozycje w wynikach Google. Ponadto istnieje cała masa wtyczek poprawiających, lub ułatwiających proces pozycjonowania w wyszukiwarkach.
Na koniec.
Dla mnie osobiście, WordPress był objawieniem, które spowodowało że „głębiej” postanowiłem wejść w sieć i poznać technologie oraz mechanizmy jakie nią kierują. A jak jest z Tobą? Jak podchodzisz do WP? Jakie ma Twoim zdaniem zalety, a jakie wady? Zapraszam do komentowania.
Dodaj komentarz